Przysięga małżeńska – wyjątkowo głębokie i niezapomniane duchowe przeżycie

Zawarcie sakramentu małżeństwa to wyjątkowy sakrament. By godnie go przeżyć, powinno się do niego należycie przygotować I nie chodzi tu wyłącznie o odczucia estetyczne, ale i może przede wszystkim duchowe.

Co należy zrobić przed zawarciem sakramentu małżeństwa?

Po pierwsze zadbać o swój wygląd. Pani Młoda musi ułożyć fryzurę, zrobić odpowiedni makijaż oraz zadbać o to, by suknia ślubna leżała na niej jak ulał. Pan Młody również musi zatroszczyć się o usunięcie zbyt obfitego zarostu. Powinien również zadbać o czystość i staranne uczesanie włosów. Musi także pamiętać o założeniu fraku lub garnituru. Dobrze byłoby, żeby przypilnował, aby limuzyna, którą mają oboje jechać do Kościoła- dowiozła ich pod same drzwi świątyni. Z innych wizerunkowych spraw Państwo Młodzi muszą także zadbać o to, by Świątynia Boża była elegancko przystrojona na tę okazję. A także o to, by ich świadek zabrał ze sobą obrączki. Bez tego sakrament nie mógłby przecież dojść do skutku.

A co z niematerialnymi sprawami?

Te też nie mogą pozostać niezałatwione. Państwo Młodzi muszą pójść do spowiedzi, by wyznać grzechy i uzyskać odpuszczenie win. Każde z nich musi w swoim zakresie przypomnieć sobie w myślach, jak wygląda przysięga małżeńska i jakie obowiązki z niej wynikają. Jest to bardzo ważna kwestia, bo bez jej realizacji nie ma szans, żeby ślub odbył się w sposób perfekcyjnie. Na zgraniu wszystkich detali ze sobą w sposób iście precyzyjny i doskonały zależy, zwłaszcza Pannom Młodym. One chcą być perfekcjonistkami w każdym calu.

A jak wygląda przysięga małżeńska z perspektywy kapłana?

Dla niego liczy się przede wszystkim to, by Młodzi ślubowali zgodnie z prawdą i własnym sumieniem. Ksiądz wie dobrze, że tylko uczciwość i mocne uczucie, którym darzą się zakochani, może być podwaliną naprawdę trwałego i mocnego związku. Dla księdza, jak nie trudno zgadnąć, przysięga małżeńska jest przyrzeczeniem wobec Boga i ludzi, którego nie powinno się z byle przyczyny podważać i umniejszać. To sakrament, który jest po to, by sprawdzić, czy Młodzi wytrwają w swoim postanowieniu.